Site rengi

Tasarım

ALTIN 468,87
DOLAR 7,6693
EURO 8,9857
BIST 1,1712
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Gümüşhane 27°C
Gök Gürültülü

Gümüşhane’nin Ayasofya’sından ümmetin Ayasofya’sına destek

05.07.2019
947
A+
A-
Gümüşhane’nin Ayasofya’sından ümmetin Ayasofya’sına destek
REKLAM ALANI

Türkiye’de ki 9 Ayasofya’dan birine sahip olan Gümüşhane’de Yeniden Refah Partisi (YRP) il yönetimi İstanbul’da bulunan ve İslam dünyası için çok önemli olan Ayasofya caminin esaretine son verilmesi için yetkililere çağrıda bulundu.

 

Türkiye’de ki 9 Ayasofya’dan birine sahip olan Gümüşhane’de Yeniden Refah Partisi (YRP) il yönetimi İstanbul’da bulunan ve İslam dünyası için çok önemli olan Ayasofya caminin esaretine son verilmesi için yetkililere çağrıda bulundu.  

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

Geçtiğimiz hafta içerisinde sosyal medya üzerinden paylaşılan Ayasofya’daki dans görüntüleri ülke genelinde büyük tepkiyle karşılanırken, Yeniden Refah Partisi (YRP) Gümüşhane İl Yönetimi yaşananları anlamlı bir etkinliğe imza atarak protesto etti.

Gümüşhane Merkez İlçeye bağlı Arzular-Kabaköy Beldesi’ndeki Kabaköy Ayasofya Camii’nde Cuma namazı kılan yönetim kurulu üyeleri yıllardır ibadete kapalı olan İstanbul Ayasofya Camii için yetkililere çağrıda bulundu.  

Türkiye’de ki 9 Ayasofya’dan biri olan camide Cuma Namazı kılındıktan sonra yapılan basın açıklamasında Ayasofya’nın şanlı bayrağı gibi Türkiye için bir bağımsızlık simgesi olduğu ifade edilerek, bu noktadan hareketle Ayasofya’nın esaretine bir son verilmesi gerektiği kaydedildi.

Yönetim kurulu adına açıklamalarda bulunan YRP Gümüşhane İl Başkanı Ziya Nas, Fatih Sultan Mehmet tarafından cami olarak vakfedilen Ayasofya Camii’nin bir an önce zincirlerinin kırılması ve ibadete açılması gerektiğini söyledi.

“Ayasofya’da Hakkın Batıla Galip Gelmesinin Sembolüdür”

Her büyük eserin bir manası olduğunu dile getiren Nas, “Ayasofya’da, Hakkın batıla galip gelmesinin sembolüdür. Fatih Sultan Mehmet Han Ayasofya’yı parasını bizzat ödeyerek almış ve kıyamete kadar cami olarak kullanılması emriyle vakfetmiştir. Onun için Ayasofya, bir an evvel hangi maksat için vakfedilmişse o maksat için kullanılmak mecburiyetindedir. Ayasofya’nın bir an evvel camiye dönmesi lazımdır” dedi.

“Manevi Değerlerimizi Hafife Almaya Yönelik Bir Eylem” 

Ayasofya Camii’ne yönelik haddi aşan girişimleri şiddetle kınadıklarını belirten Nas, “Ayasofya Camii’nin 05 Ocak 2019 akşamı yüz elli kişilik bir gruba ‘ilgili bakanlığın özel izniyle’ açılması ve Müslümanların yüzyıllarca secde ettiği, bu mekânda bir bayanın bale yapması asla basite indirgenebilecek bir yaklaşım değildir. Bununla da yetinilmeyip söz konusu görüntülerin sosyal medyada paylaşılması asla iyi niyetli bir yaklaşım olamaz. İnançlarımızı, manevi değerlerimizi hafife almaya yönelik bu eylemin, masum bir gösteri olarak gösterilmeye, örtbas edilmeye çalışılması tek kelimeyle manevi dokuyu zedelemeye yönelik bir düşüncenin tezahürüdür ve asla kabul edilemeyecek bir yaklaşımdır” diye konuştu. 

“Saygısızca Girişimler Asla Kabul Edilemez” 

“Her ne sebeple olursa olsun, ecdat emanetlerine, mabetlerimize,  manevi değerlerimize, tarihimize yönelik bu gibi saygısızca girişimler asla kabul edilemez” şeklinde tepkilerini dile getiren Nas, “Ayasofya Camii’nin zincirlerinden kurtulduğu gün, gerçek anlamda tam bağımsız bir Türkiye’ye kavuşmuş olacağımız gündür. Ayasofya Camii’nin ibadete kapalı olduğu bir dünyada Kudüs’ün özgürlüğünden söz edilemez” ifadelerini kullandı.  

“Kapılar Bir Gün İbadet İçin Açılacak”

Bin sene İslam’a bayraktarlık yapmış bir ecdadın torunları olarak bir gün mutlaka Ayasofya Camii’nin kapılarını cami olarak kullanılmak üzere yeniden açılacağını kaydeden Nas, “Yönetim kurulu üyelerimiz ile birlikte bu noktadan hareket ederek Kabaköy Ayasofya Camii’nde Cuma namazı kılarak buradan Fatih Sultan Mehmet’in o büyük emanetine yapılan saygısızlığa halkımızın ve yetkililerin dikkatini çekmek istedik” dedi.

“14 Asırlık Yapı 3, Asırdır Cami Olarak Kullanılıyor”

Kabaköy Ayasofya Camii hakkında bilgiler veren köy sakinlerinden 83 yaşındaki Ahmet Ezber ise şunları söyledi; “Köyümüz çok eski bir yerleşim yeri. Avrupalı gezginlerden Anthony Brayer ve David Winfield, köyümüzdeki Kabaköy Ayasofyası’nın 6. yüzyılda inşa edildiğini ve 9. yüzyılda onarım geçirdiğini belirtiyor.  Fatih Sultan Mehmet’in 1461 yılında Trabzon’u almasıyla bölge Türkleşmeye başlıyor ve 1737 yılına kadar kilise olarak kullanılan yapı bölgedeki Türk nüfusunun çoğalması ile camiye çevriliyor ve Ayasofya Camii ismini alıyor. Bu tarihli ferman da camimiz içinde yer almaktadır.”

11 Ocak 2019 https://www.gumushane.gen.tr

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.